Polecam książkę

861/956

„Czas przelewa się pomiędzy stronami.”

Salman Rushdie – Salimar Klaun

Kolejna wspaniała powieść wielkiego pisarza.

Na kilkuset stronach Rushdie skreśla historię kilku osób, których losy skrzyżuje na przestrzeni wielu lat. Poznajemy bohaterów na tle historii – od II wojny Światowej do początku XXI wieku. Ale prawdziwe i fikcyjne wydarzenia historyczne są tylko pretekstem do ukazania przemyśleń pisarza o mijającym czasie i kulturze. Pisarz opowiada o ziemskim raju, który zanika na jego (naszych) oczach – o Kaszmirze i jego pięknie, kulturze. Ale równie dobrze mógł by to być Tybet, Afganistan…  wszędzie gdzie ścierają się ideologie, państwa i przesuwają się granice. Mówi pisarz o problemach współczesnych – terroryzmie i fundamentalizmie.

Jest to powieść przesycona „baśniami” i opowieściami indyjskimi, a zarazem powieść osadzona w naszej rzeczywistości pełnej przemocy indywidualnej – człowieka wobec człowieka – jak i tej inspirowanej oraz organizowanej przez państwo i jego instytucje.

Dom Wydawniczy REBIS

Salman Rushdie – Śalimar Klaun – Merlin.pl

Nie jest to zbyt ambitna recenzja, ale zamierzam co jakiś czas zamieszczać krótkie notki o powieściach, które mi się szczególnie spodobają 🙂